
Прочетен: 1704 Коментари: 3 Гласове:
Последна промяна: 26.02.2023 11:02

И ВЕДНАГА Я ПОРОБИ ... 1921 Г. ПАК Я "ОСВОБОДИЛИ"
ОТ КОГО НЕ ОБЯСНИЛИ.
СЕГА ОТНОВО СЪЩИТЕ МЕРАЦИ
Ден на съветската окупация в Грузия: Преди 102 години Червената армия влиза в Тбилиси
Събота, 25 февруари 2023 г., 11:17 ч

ТБИЛИСИ, 25 февруари - Новини-Грузия.
В Грузия днес са спуснати държавни знамена във връзка с Деня на съветската окупация
- точно преди 102 години Червената армия влиза в Тбилиси.
През 2010 г., 20 години след отделянето на Грузия от СССР и получаването на независимост, парламентът обяви 25 февруари за "Ден на съветската окупация".
В СССР 25 февруари се чества като ден на съветизацията на Грузия.
История на датите
Първата грузинска република е провъзгласена на 26 май 1918 г. и просъществува само две години и половина, въпреки че е призната от ключови европейски държави и самата Русия.
През 1920 г. съветските войски вече са окупирали Азербайджан и са провъзгласили съветската власт там. Настъплението към Грузия обаче се забавя, тъй като правителството на Съветска Русия не иска да разваля отношенията си с Великобритания, за да не засили международната си изолация. Освен това на 7 май 1920 г. в Москва е сключен мирен договор между РСФСР и Грузинската демократична република, в който Москва признава независимостта на Грузия и обещава да не се намесва във вътрешните й работи. В отговор Грузия легализира позицията на Комунистическата партия.

Знаме и герб на Грузинската демократична република. На втората снимка: министър-председателят Ное Джордания посреща делегация от европейски социалисти на жп гарата в Тбилиси. 15 септември 1920 г Снимка от Националния архив на Грузия
Болшевиките обаче скоро стигнаха до извода, че без контрола над Грузия е невъзможно да се укрепи в Северен Кавказ. Грузинските болшевики - Сталин, Орджоникидзе, Махарадзе - изиграха водеща роля в подготовката и осъществяването на съветизацията на Грузия.
На 12 февруари 1921 г. в районите Борчала и Ахалкалаки на Грузия местните комунисти вдигат въстание, съгласувано с командването на 11-та армия. Болшевиките окупират Гори, Душети и Борчалска околия. На 15 февруари Ленин заповяда на щаба на Кавказкия фронт: „ От Революционния военен съвет очакваме 11 енергични и бързи действия, които не спират преди окупацията на Тифлис.“
На 16 февруари 1921 г. части на Червената армия пресичат южната граница на Грузия през Червения мост и заемат село Шулавери. Оттогава настъплението на Червената армия срещу Грузия не спира. На 25 февруари болшевиките влизат в Тбилиси.
През февруари-март 1921 г. мащабна офанзива не може да бъде спряна, но съпротивата е осигурена в продължение на шест седмици.
Тбилиси беше защитен от части на редовната армия и народната гвардия - до 10 хиляди войници и офицери.
На 24 февруари вечерта главнокомандващият грузинската армия генерал Георгий Квинитадзе реши правителството да напусне Тбилиси. Той вярва, че обкръжаването на Тбилиси ще доведе до трайно поражение и смята отстъплението от столицата за единствения начин за продължаване на битката.

Защита на Тбилиси. Генерал Квинитадзе с войници. Снимка от архива на Националната библиотека на Грузия
След това съпротивата продължи още три седмици. Голямата битка се проведе на 4-6 март 1921 г. в района на Хашур и на хребета Лихски, на 3 март - на позиции близо до Нови Атон (в Абхазия), едва на 9 март падна град Кутаиси.
Правителството на Грузия и членовете на Учредителното събрание напуснаха Тбилиси, първо за Кутаиси, а след това за Батуми. Решението правителството да напусне страната беше взето от Учредителното събрание, което обяви саморазпускането си и прехвърли правомощията на правителството. Дълги години правителството на Първата грузинска република работи в изгнание във Франция.
След заминаването на правителството в Батуми остана делегация, упълномощена да преговаря с представители на Съветска Русия за прекратяване на военните действия. На преговорите в Кутаиси на 17-18 март страните подписаха такова споразумение.
Месец след превземането на Тбилиси, на 24 март, болшевиките се обявяват за правителство вместо Учредителното събрание, избрано на общите избори. Така в Грузия окончателно се установява съветската власт.
70 години по-късно, на 28 октомври 1990 г., в Грузия се провеждат първите многопартийни парламентарни избори в СССР. Победата на изборите бе спечелена от блока "Кръгла маса - Свободна Грузия", оглавяван от съветските дисиденти Звиад Гамсахурдия и Мераб Костава. На 14 ноември 1990 г. Върховният съвет на Грузия на първата сесия реши да преименува Грузинската ССР в „Република Грузия“ и обяви преходен период до възстановяването на независимостта на Грузия.
На 9 април 1991 г. въз основа на резултатите от референдума Върховният съвет на Грузинската ССР прие акт за възстановяване на държавния суверенитет на Грузия като правоприемник на Грузинската демократична република.
https://www.newsgeorgia.ge/den-sovetskoj-okkupacii-v-gruzii-102-goda-nazad-krasnaja-armija-voshla-v-tbilisi/...
Учениците познават тайните на Божието ца...
Сенатор Джон Кенеди е милиони пъти прав!
Затова - бащицата-цар и братцьi, помилусердуйте!
26.02.2023 10:55
И какво направиха през 2008 г. държавите от ЕС и Америка?
Нищо, което доведе Путин хдо решението му да анексира Крим и сега да освоождава от укпонацизЪма Украина.
Б. м:
Очаквам коментар от един блогър, маркспутинец, имал толкова жени, колкото звезди има на небето.
Затова - бащицата-цар и братцьi, помилусердуйте!
И какво направиха през 2008 г. държавите от ЕС и Америка?
Нищо, което доведе Путин хдо решението му да анексира Крим и сега да освоождава от укпонацизЪма Украина.
Б. м:
Очаквам коментар от един блогър, маркспутинец, имал толкова жени, колкото звезди има на небето.
2. УКРАЙНА - двете и страници история и руският език ... II-ра част
3. УКРАЙНА -„ двете страници" история и руският език ...III -та част
4. УКРАЙНА -„ двете страници" история и руският език ... IV - та част
5. УКРАЙНА -„ двете страници" история и руският език ... V - та част