
Прочетен: 468 Коментари: 0 Гласове:
Последна промяна: 26.10.2024 21:15


- говори за Радев, България - Руски порти на Балканите, Молдова и Тръмп

Леонид Решетников
Михаил Найденов, експерт по национално значение
„България за нас е портата към Балканите“. Балканите са традиционен регион с икономическо, културно и духовно влияние. Без България, без такава врата ще бъде много по-трудно да се влезе в Сърбия, Черна планина и Грузия. Просто се осмели да се измъкна от теб. Затова България е много важна за нас в този смисъл “
Защо мислите * в интервю с генерал Леонид Решетников (2016 г.) от интернет страница на Руския институт за стратегически изследвания (https://riss.ru)?
За какво е причината правителството на Кремъл интервюира генерал Решетников („Леонид Решетников: Радев ще създаде нормална атмосфера, каквато сега ни липсва в отношенията с България“), в някои отношения агресивният руски стратегически цели директно нашите държава, освен това не би било възможно в мрежата?
Дали е съвпадение, че материалът
следата се изгуби, началото на войната срещу украина в Руската,
... НА ПОДОЛНИЯТ ЛИНК ВСИЧКИ ПОДРОБНОСТИ ПО ИЗДИРВАНЕ НА ИНТЕРВЮТО
https://faktor.bg/bg/articles/zashto-risi-skri-kultovo-intervyu-s-gen-reshetnikov-govori-za-radev-balgariya-ruska-vrata-na-balkanite-moldova-i-tramp
Леонид Решетников: Радев ще създаде нормална атмосфера,
каквато сега ни липсва в отношенията с България
Директорът на Руския институт за стратегически изследвания Леонид Решетников в предаването на канала на ТВЦ „Руски въпрос“. , оцени някои от най-важните събития, случващи се в света.
К. Затулин: Победата на Радев в България, на Додон в Молдова и може би дори на Тръмп в САЩ отражение на някаква обща тенденция ли е или е просто съвпадение? И какво означава всичко това за климата на международните отношения?
Леонид Решетников: Разбира се, това е тенденция. А тенденцията е обща, дори световна тенденция. В крайна сметка онези сили, които контролират западния свят и отчасти азиатския свят, сега са в криза. Хората, хората лека-полека започват да разбират, че изходът от трудната ситуация, в която се намират техните държави, е промяна на лицата, промяна на курса, промяна на цялата тази система. Бих я нарекъл либерална система, която от десетилетия вече е износила Европа, САЩ и цяла Азия. И вижте, всичко започна с Брекзит. Започна в Англия.
К. Затулин: Значи това е отправната точка?
Л. Решетников: Да. След това идва Тръмп, след това идва България, след това идва Молдова. В същото време позицията на Унгария и Орбан е почти твърдо затвърдена. Това също е този процес. Навсякъде десните консерватори или ултрасите, както ги наричат западняците, нахлуват в парламентите навсякъде и разширяват присъствието си.
К. Затулин: Съгласен ли сте, Георгий Львович?
Георгий Мурадов (постоянен представител на Република Крим при президента на Руската федерация, извънреден и пълномощен посланик): Съгласен съм с тази оценка, но смятам, че трябва да търсим отправна точка малко по-рано. Това са събитията в Украйна, които предизвикаха обрат в международните отношения. След това последваха пукнатини в целия световен ред. И разбира се, Кримската пролет, която беше не само сборната точка на руския свят, но и пробен камък колко дълго може да оцелее старата система. Нещо повече, тя беше допълнена от мощна агресия срещу Русия. И в информационната, и в политическата сфера. Да, като цяло, военните приготовления започнаха да се извършват най-активно от Запада.
К. Затулин: Радваме се, че България и Молдова са в мейнстрийма, те попадат в световната тенденция. Някак си й противоречат. Дали това е сближаване с Русия или предложение за сближаване, за възстановяване на разрушени досега връзки, или неразвити, това ключов елемент от предизборната програма на Радев и Додон? какво мислиш За разлика от опонентите си.
Г. Мурадов: Що се отнася до Молдова и Додон, разбира се. Между другото, Молдова остава страна от Общността на независимите държави. И под тези лозунги за подновено сътрудничество с Русия, за перспектива за присъединяване към Евразийския икономически съюз, той отиде на избори под тези лозунги.
К. Затулин: Е, ще поговорим за това, да.
Г. Мурадов: Колкото до Радев, добре, той също е позитивен и разбира необходимостта от възстановяване на тесните исторически връзки, които България винаги е имала. Но да не забравяме, че България остава член на НАТО.
К. Затулин: Възможни ли са реални промени в отношенията между България и Русия въз основа на резултатите от президентските избори и как може да се изрази тази промяна?
Л. Решетников: Добре, България все още е парламентарна република. Резултатът от победата на Радев все пак е различен. Това, че шефът на правителството Бойко Борисов подаде оставка. И мисля, че започва една продължителна политическа криза, и то криза от няколко месеца, и трябва да чакаме предсрочни парламентарни избори. Предполагам, че напролет същият Радев със сигурност ще насрочи предсрочни избори. Тогава, тогава можем да погледнем.
К. Затулин: Между другото, ситуацията е подобна на тази в Молдова.
Г. Мурадов: По моя оценка най-вероятно ще има избори през пролетта. Но ми се струва, че и Бойко Борисов има някакъв план. Оставката му не означава, че ще напусне политическата сцена. Той ще подготви тези избори, а ГЕРБ все още остава на първо място по влияние и всички рейтинги.
К. Затулин: Ще се оправдаят ли очакванията на тези избиратели, които оцениха външнополитическата програма на Радев и желанието му да възстанови отношенията с Русия?
Л. Решетников: Ами вижте. Сега поне президентът Плевнелиев е удивително глупав и неинтелигентен човек. Това е мека характеристика. Тоест тези обиди, тези крясъци, тези демонстрации. Той направи всичко това демонстративно. Посещение на Киев или кандидатстване за Крим. Разбира се, това няма да се случи. Всичко това ще изчезне и това вече е плюс. Радев все пак ще създаде нормална атмосфера, каквато сега ни липсва в отношенията с България.
К. Затулин: Добре.
Г. Мурадов:Това е търсено от българското общество, разбира се. Защото, отново, българите все още принадлежим към нашата обща цивилизация, към нашето общо семейство. Затова те не долавят тази агресивност, която се проявява към Русия както от страна на българските официални лица, така и от западноевропейците като цяло. Те приемат това като нещо абсолютно нездравословно, необичайно и не е в интерес на България.
К. Затулин: Това ли искате да мислите или...?
Г. Мурадов: Не. Смятам, че Радев много внимателно направи цялото проучване на вътрешната обстановка. И той усети настроението на хората, че е необходимо да се възстанови доброто сътрудничество с Русия.
К. Затулин: Какви всъщност ще бъдат промените, например в курса на Молдова? И там, както знаем, победи кандидатът, който се нарича проруски.
Г. Мурадов: Що се отнася до Игор Николаевич Додон, той многократно е подчертавал това и това също е правилно. Той е промолдовски кандидат и интересите на Молдова в случая са, разбира се, заедно с Русия.
Л. Решетников: Не трябва да го забравяме с всички положителни неща, които се случиха там, откакто напуснахме тези страни. Ние ги изоставихме. Те не могат да бъдат напълно независими, трябва да са с някого. Няма да родим нова Куба и нов Фидел. И няма да раждат. Е, не става. Трябва да са с някого. Ние си тръгнахме, нашите любими партньори се качиха в тази свободна зона.
К. Затулин: Преувеличавате ли?
Л. Решетников: Не. Те станаха много силни, тези сили. как? Те създадоха свой псевдоелит - този първият, който споменахте - и тази пяна седи навсякъде. В лицето на елементарни, примитивни агенти, в лицето на просто идеологически предани, образовани, завършили курсове, посещения и приятелски връзки. И тези хора са разпръснати. Те може да представляват 7-8% от населението, но всички се озоваха на върха. И плюс, разбира се, медиите. И в двете страни има пълно господство на либералните вестници, телевизии, канали. Патриотичните и националните канали са изключителна рядкост. И тогава някакъв частен бизнесмен управлява този канал.
Г. Мурадов: Общественото съзнание в тези страни вече е сериозно преформатирано. Това е абсолютен факт.
К. Затулин: И не в нашата посока.
Г. Мурадов: И аз мисля. Разбира се, не нашите. И мисля, че нашата голяма грешка през последните десетилетия, поне предишното десетилетие и половина, от 1990 до началото на 2000 г., беше, че целият акцент беше поставен върху икономизирането на отношенията.
Л. Решетников: Абсолютно правилно.
Г. Мурадов: Защото зад икономиката, както видяхме в украинския вариант, с украинския развой на събитията, в момента всичко се променя. Основните неща са образованието на първо място. И второ, това са информационни медии.
К. Затулин: Така че искам да задам този въпрос. Вярвате ли в проруския президент Радев, в проруския президент Додон?
Г. Мурадов: Този въпрос се задава и за Тръмп – вярваме ли? Разбира се, трябва да кажем, че вярваме на техните предизборни изявления, на очертаната им линия и тогава ще видим как ще се развие всичко. Надяваме се, че тази линия ще се развива именно в посока на възстановяване и развитие на сътрудничеството.
К. Затулин: Имаме презумпция за невинност по отношение на техните намерения.
Г. Мурадов: Разбира се.
К. Затулин: На този етап не трябва да ги подозираме в измама.
Л. Решетников: Не. Просто трябва да кажем както на нашите телевизионни зрители, така и на нашата публика, че това са трудни задачи. И Додон, и Радев.
К. Затулин: Добре. Тук Игор Додон заявява готовността си да реши приднестровския проблем или по-точно да разреши приднестровския конфликт чрез федерализация. Ето колко уместен е например планът на Козак в случая и дали Приднестровието ще се съгласи да бъде в една държава с Молдова?
Г. Мурадов: Първо, разбира се, това е въпрос на споразумение между страните. Доколкото ми е известно, е имало контакти между Социалистическата партия на Молдова и ръководството на Приднестровието. Те се развиват доста стабилно. Ето защо, ако и от двете страни е планирано и желано движение в тази посока, то не се съмнявам, че Русия само ще подкрепи такава позиция.
К. Затулин: Какво може да спечели Русия от сближаването с тези две държави – България и Молдова? Тоест това е най-бедната страна в Европейския съюз - България, и най-бедната страна в ОНД - Молдова. Какво ни дава това?
Г. Мурадов: Константин Федорович, аз ще споря с вас. Това е същият икономически подход. Всичко там броим според бедността и богатството. Това са страните на нашата древна, стара, многовековна цивилизация. И България, и Молдова. Имаме култура, имаме духовност. Нашето съзнание в тези страни е именно това, което е подвластно на нашето влияние, което е податливо на нашето влияние. И не само икономически въпроси. Въпреки че от икономическа гледна точка, ако вземем Молдова, разбира се, нейната икономика допълва руската. Това е селското стопанство, това е преработката на земеделска продукция. Много, много други неща. Да, и български също. Но по отношение на европейската икономика - добре, те се оказват напълно ненужни и безинтересни за Европа. Затова станаха най-бедните. С Русия ще се развиват по друг начин. Не забравяйте, че между другото имаше специализация. Както в Съветския съюз, така и в страните от СИВ. Всичко това беше разработено и всяка страна имаше своя собствена правилна ниша.
Л. Решетников:Напълно съм съгласен с Георгий Лвович, но ще добавя нашия геополитически интерес. България за нас е вратата към Балканите. Балканите са традиционна зона на нашето икономическо, културно и духовно присъствие на влияние. Без България, без такива порти много трудно ще влезем в Сърбия, Черна гора, Гърция. Просто сме откъснати от тях. Затова България е много важна за нас в този смисъл. А от геополитическа гледна точка Молдова. Молдова е на границата на разцеплението между две цивилизации. Западната цивилизация и нашата цивилизация. И ние, разбира се, трябва да подкрепяме тази държава, която е в разцепление, и да укрепваме отношенията с тях, защото това е нашата граница. Нашата граница не е в Брянска област.
К. Затулин: Тоест ние не търсим непосредствени ползи, а за дълъг период, сякаш се опитваме да изградим политика на Балканите.
Резюме на К. Затулин: Така че има известна световна тенденция. Решението за излизане на Великобритания от Европейския съюз, победата на Тръмп в САЩ, а сега Радев и Додон в съседните страни от ОНД и Европейския съюз. Тези събития не могат да бъдат обяснени в рамките на обичайния от съветско време модел на борба между „лявото“ и „дясното“. Победителите са тези, които говорят за здравия разум, разчитат на националните корени и традиции, знаят как да броят пари и са подозрителни към опитите на бюрокрацията да измами обикновените хора.
Ще успее ли Русия да използва новата вълна в своя полза? Напълно възможно, но не и необходимо. Ако ние самите в страната се отдалечим от това, към което се приближават хората в близката и далечната чужбина, тогава няма да има диалог с нови лица.
Гадаенето по чаените листенца - дали прословутите проруски кандидати, станали президенти, ще изпълнят обещанията си, само по себе си е безполезно. Ние самите трябва да мобилизираме, да удвоим и утроим усилията си за създаване на нови работни места и стимулиране на икономиката и да станем по-активни в ОНД. Значи ще победим.
... В 13-та ГОДИНА "МЛАДИТЕ, УМНИТЕ И КРАСИВИТЕ" ОБЪРКАХА КАЛИМЕРАТА
... В 14-та Л. МЕСТАН НАПРАВО Я РАЗТУРИ И ОТИДЕ В ПОЛИТИЧЕСКОТО НЕБИТИЕ
... А, В 19-та "МЛАДИТЕ, УМНИТЕ И КРАСИВИТЕ" - ПЪРВИ СЕ СВАРИХА
... ДНЕС, РАВНОСМЕТКАТА Е;
ЕДИН ОТСТРАНЕН ПРОКУРОР - И ЕДИН ДОВОЛЕН, И СПОКОЕН рЕЗИДЕНТ
- АХМЕД ДОГАН Е НА БЯЛ КОН
И КАКТО СЕ КАЗВА "СЪБРАХА СЕ!"
... КОЙТО РАЗБРАЛ, РАЗБРАЛ !
* * *
2. УКРАЙНА - двете и страници история и руският език ... II-ра част
3. УКРАЙНА -„ двете страници" история и руският език ...III -та част
4. УКРАЙНА -„ двете страници" история и руският език ... IV - та част
5. УКРАЙНА -„ двете страници" история и руският език ... V - та част