

... но призна влиянието на Русия

JUDGMENT
Article 19
• Ensure observance of engagements • Mass disorder in Odesa in May 2014 and a fire in the Trade Union Building resulting in loss of life and injuries • Court’s role limited to the examination of the Respondent State’s international responsibility albeit some wrongdoings being attributable to its former local officials who fled Ukraine to the Russian Federation • Consideration given to general context, in particular, the Russian Federation’s established involvement in the events in Crimea and the east of Ukraine
Art 2 (substantive)
• Positive obligations • Life • Death of some of the applicants’ relatives from firearm injuries during street clashes or the fire and injuries of some of the applicants from that fire • Respondent State’s failure to do everything that could be reasonably expected of it to prevent, and then stop, the violence • Real and immediate risk to life • Negligence attributable to State officials and authorities went beyond an error of judgment or carelessness of individuals involved • Police’s passivity rendered them partly responsible for violence resulting in the loss of lives • Failure to ensure timely rescue measures for persons trapped in the fire
Art 2 (procedural)
• Positive obligations • Domestic authorities’ failure to institute and carry out an effective investigation into the events • Investigation neither promptly opened nor pursued with reasonable expedition • Prohibitive delays, significant periods of unexplained inactivity and stagnation • Resulting expiry of the applicable limitation period stripped continuing investigations of any possible usefulness and thus of any potential effectiveness • Lack of independence • Failure to ensure sufficient involvement of the victims and public scrutiny • Allegation of lack of impartiality not substantiated
Art 8
• Private and family life • Inability of one of the applicants to recover her father’s body for burial for at least four months • Retention of the body by the authorities devoid of any legitimate aim
Prepared by the Registry. Does not bind the Court.
STRASBOURG
13 March 2025
This judgment will become final in the circumstances set out in Article 44 § 2 of the Convention. It may be subject to editorial revision.
ЕСПЧ призна Украйна за виновна за трагедията в Одеса на 2 май 2014 г.,
но призна влиянието на Русия
Новини — четвъртък,
13 март 2025 г., 12:20 ч.
Сергей Сидоренко
Европейският съд по правата на човека издаде забележително решение по поредица от съдебни дела за бездействие на държавата по време на сблъсъците между проруски и проукраински активисти в Одеса на 2 май 2014 г., когато загинаха 47 души.
Признавайки, че тези събития до голяма степен са причинени от руска пропаганда, Съдът все пак подчерта нарушението от страна на украинската държава, която трябва да плати обезщетение, според решението , с което разполага "Европейска правда".
Решението на ЕСПЧ - съд, намиращ се в Страсбург и една от институциите на Съвета на Европа - се отнася до събитията от 2 май 2014 г., които започнаха с атака на проруските сепаратисти от т. нар. "антимайдан" срещу участници в проукраинска демонстрация. Сблъсъци и убийства на участници в проукраинския марш по-късно доведоха до щурмуването на лагера на „анти-Майдан“ от демонстранти на Куликово поле и пожар в сградата на профсъюзите, при който загинаха няколко десетки привърженици на „анти-Майдан“.
Близките на 25-те загинали този ден, както и трима души, оцелели при пожара, са завели няколко дела в Страсбург. Сред ищците са роднини на двама проукраински активисти, които починаха от огнестрелни рани. Други трима по-често се определят в медиите като "случайни минувачи", които също са получили смъртоносни огнестрелни рани. Останалите са членове на групата "антимайдан" и роднини на загиналите, озовали се в горящия Профсъюзен дом. Съдът обаче подчерта, че не ги идентифицира по идеологически предпочитания.
Въпреки различията във възгледите на участниците в тези събития, всички ищци предявиха искове срещу Украйна, главно поради нейното бездействие, като подчертаха, че държавата е можела да предотврати трагичните последици.
Въпреки това Съдът многократно подчертава в текста на решението и в заключенията си, че основният виновник за събитията е Русия и нейните действия за дестабилизиране на Украйна. „Съдът намира, че дезинформацията и пропагандата от Русия са изиграли роля в трагичните събития... Неоправданата вълна от насилие е предшествана от постоянното разпространение на агресивна и емоционално оцветена дезинформация и пропаганда за новото украинско правителство и привържениците на Майдана от руските власти и медии“, се посочва в решението.
Друг момент, който Съдът реши да подчертае отделно, е, че много длъжностни лица от Одеса, отговорни за нарушения от Украйна, скоро „избягаха в Русия, получиха руско гражданство и дори изградиха кариера там на фона на широкомащабната военна инвазия на Русия в Украйна“.
Освен това това не освобождава Украйна от отговорност като държава, смята ЕСПЧ. Съдът също така подчерта, че дори по-късно Украйна не се е опитала добросъвестно да преследва длъжностните лица, чиито действия са довели до множество жертви.
Така Съдът подчерта, че полицията в Одеса „на практика не е направила нищо“, за да предотврати нападението срещу протестиращите, извършено с огнестрелно оръжие. По-конкретно, полицията в Одеса е пренебрегнала множество оперативни данни за подготовката на безредици, твърди ЕСПЧ, позовавайки се на налични доказателства за това.
„Основното задължение на властите беше да направят всичко възможно, за да предотвратят риска от насилие“, посочва Съдът, като подчертава, че фактът, че украинските власти са слаби на фона на руската агресия в Крим и Донбас, не лишава държавата от възможността да действа. Заместник-началникът на регионалната полиция Владимир Фучеджи по-късно избяга в Русия.
Съдът счита за доказано още, че "пристигането на пожарни коли на мястото на пожара умишлено е било забавено с 40 минути, а полицията не се е намесила, за да помогне за евакуацията на хората" от сградата на профсъюза. Ръководителят на регионалното управление на Държавната служба за извънредни ситуации на Украйна Володимир Боделан, който лично издаде заповед да не се изпращат автомобили за гасене на пожара, избяга в Русия две години по-късно, но по време на престоя му в Одеса срещу него дори не беше образувано наказателно дело.
ЕСПЧ също призна, че местните власти, под прикритието на "почистване", умишлено са унищожили доказателства на мястото на трагедията.
С оглед на това Съдът призна Украйна за виновна за нарушаване на член от Европейската конвенция за правата на човека относно правото на живот. Украинската държава трябва да плати по 15 000 евро обезщетение на близките на всеки от загиналите и по 12 000 евро на тримата ищци, които оцеляха, но получиха сериозни изгаряния. Най-високо обезщетение - 17 хиляди евро, ще получи дъщерята на изгорялата в Дома на профсъюзите Михаил Вячеславов, която също се оплака от безпочвен и продължителен отказ на властите да й дадат тялото на баща й за погребение.
Русия не е страна по жалбите на ищците.
...
ЕСПЧ разглежда и дела срещу Руската федерация - например миналата година Русия загуби съкрушително поражение в ЕСПЧ по дело за нарушения на човешките права в Крим .
По-рано от Съвета на Европа заявиха, че настояват Русия да спре репресиите в окупирания Крим .
... МИСЛЯ, ЧЕ ТОВА ВИДЕО НА ЖУРНАЛИСТИЧЕСКОТО РАЗСЛЕДВАНЕ
ДО СЕГА СЪМ ГО ПУСКАЛ ПОНЕ ДВА ПЪТИ И ПОВЕЧЕ ПЪТИ
СЪМ ГО ГЛЕДАЛ. ПО НЕГО СА РАБОТИЛИ ЖУРНАЛИСТИ ОТ
РАЗЛИЧНИ ИЗДАНИЯ, ЗАЩИТАВАЩИ РАЗЛИЧНИ КАУЗИ И ИДЕИ.
ЗАПИСАНИ СА МНОГО РАЗГОВОРИ С РАЗЛИЧНИ ГЛАВНИ УЧАСТНИЦИ
В СЪБИТИЯТА, ДЪРЖАВНИ СЛУЖИТЕЛИ И СТРУКТУРИ.
НО! НО, НЕКА ВСЕКИ САМ ПРЕЦЕНИ КОГО И КАК ДА ВИНИ.
* * *
14.03 11:51
Районният съд в Хелзинки осъди на доживотен затвор Воислав Торден (Ян Петровски), руски неонацист и един от командирите на диверсионно-щурмовата разузнавателна група „Русич“.
Това съобщава Yle, предава Цензор.НЕТ .
Изданието отбелязва, че това е първият път, когато във Финландия са повдигнати обвинения срещу заподозрени във военни престъпления по време на войната в Украйна. Джерело: https://censor/ua/n3541092
... ДРУГИЯТ КОМАНДИР НА "РУСИЧ" е небезизвестния Антон Милчаков - заедно с този са известни "миньори" или "шофьори" т.н. "опълченци" - рязали уши, изтръгвали сърца и езици не по свидетелски признания а, по свои хвалби, които собственоръчно са филмирали.
... НЕ СА ЕДНАИЛИ ДВЕ МИСИИТЕ КОИТО ТЕЗИ ИЗПЪЛНЯВАТ НА ТЕРИТОРИЯТА НА УКРАЙНА и то под егидата на ... ФСБ
14.03 12:21
https://cefules.blog.bg/lichni-dnevnici/2025/03/14/korekten-citat-niakoi-niakogo-osydil-esh-pa-ti.1943301
... и доста мерзко е да твърдиш, че не си го отворил - ОТВОРИЛ СИ ГО НО, НЕ СИ ГЛЕДАЛ а, преди да зачукаш по клавитурата не си и помислил, че то трябва да имаш с какво.
... Трябва да си голям слепец и да не видиш от къде политат първите коктейли.
- Още пo-голям идиот трябва да си, че да не видиш КОЙ, КОИ НАЦИСТИ завлякоха скелето и тръгнаха да спасяват хората в сградата.
Мерзко е когато не искаш да видиш истината!
"Така Съдът подчерта, че полицията в Одеса „на практика не е направила нищо“, за да предотврати нападението срещу протестиращите, извършено с огнестрелно оръжие. По-конкретно, полицията в Одеса е пренебрегнала множество оперативни данни за подготовката на безредици, твърди ЕСПЧ, позовавайки се на налични доказателства за това."
"Друг момент, който Съдът реши да подчертае отделно, е, че много длъжностни лица от Одеса, отговорни за нарушения от Украйна, скоро „избягаха в Русия, получиха руско гражданство и дори изградиха кариера там на фона на широкомащабната военна инвазия на Русия в Украйна“."
Което изяснява кои са подстрекателите и каква е целта - да провокират размирици с по-сетнешни цели.
"Така Съдът подчерта, че полицията в Одеса „на практика не е направила нищо“, за да предотврати нападението срещу протестиращите, извършено с огнестрелно оръжие. По-конкретно, полицията в Одеса е пренебрегнала множество оперативни данни за подготовката на безредици, твърди ЕСПЧ, позовавайки се на налични доказателства за това."
"Друг момент, който Съдът реши да подчертае отделно, е, че много длъжностни лица от Одеса, отговорни за нарушения от Украйна, скоро „избягаха в Русия, получиха руско гражданство и дори изградиха кариера там на фона на широкомащабната военна инвазия на Русия в Украйна“."
Което изяснява кои са подстрекателите и каква е целта - да провокират размирици с по-сетнешни цели.
2. УКРАЙНА - двете и страници история и руският език ... II-ра част
3. УКРАЙНА -„ двете страници" история и руският език ...III -та част
4. УКРАЙНА -„ двете страници" история и руският език ... IV - та част
5. УКРАЙНА -„ двете страници" история и руският език ... V - та част